Peniaze

Platby hotovosťou, kartou či mobilom

Kto nemá rád peniaze? Alebo skôr, kto k životu nepotrebuje peniaze? Pýtate sa správne? Peniaze sú pre život existenčne potrebné. Potrebujeme ich na kúpu potravín, aby sme mohli niečo jesť. Potrebujeme ich na kúpu rôznych potrieb do domácnosti, na zaplatenie povinných splátok a platieb. Existujú dva typy platieb. Je to platba hotovosťou alebo platba bankomatovou kartou. Ktorú preferujete práve vy?

 

mince

 

Platba hotovosťou

Hotovosť má svoje výhody. Vždy viete presne, koľko peňazí máte k dispozícii. Nemôže sa vám stať, že zaplatíte za tovar dvakrát. Pri hotovosti si lepšie skontrolujete svoje výdavky. Presne budete vedieť, čo si ešte môžete kúpiť, alebo koľko peňazí si môžete usporiť.

 

Platba bankomatovou kartou

Pri platbe platobnou kartou sa veľakrát môže stať, že zaplatíte za jednu vec aj dvakrát. Strhnú vám platbu z účtu omylom neoprávnene dvakrát. Možno to hneď ani nebudete tušiť. Navyše, ak často platíte bankomatovou platobnou kartou, nemusíte presne vedieť zostatok na vašom bankovom účte. Ale platobná karta má aj svoje výhody. Je ľahká, spratná a nezaberá vám vo vašej kabelke veľa miesta.  Nemusíte stále myslieť na to, či máte dostatok financií vo svojej peňaženke alebo nie. Niektoré platobné karty majú možnosť platiť aj do mínusu. Čiže miniete peniaze, ktoré tam ani nemáte. Cez platobnú kartu pomocou bankového účtu viete zadať aj plánované platby alebo očakávané platby, či okamžité platby. Navyše niektoré bankové účty ponúkajú aj bonusy pri platení práve platobnými kartami.

 

platba mobilom

 

Platba mobilom

Pri platbe mobilom je to jednoduché. Avšak platba mobilom môže byť aj veľmi riskantná, či dokonca nebezpečná. Svoju platobnú kartu musíte mať uloženú vo vašom smartfóne. Keď náhodou stratíte niekde svoj mobil, veľmi ľahko sa k vašim údajom o platobnej karte dostane nálezca mobilu. Tým vám môže veľmi uškodiť finančne. Vymáhanie svojich peňazí z vašej banky tak môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa k vašim peniazom naozaj naspäť dostanete.