Šport

Vyrazte za dobrodružstvom na kolobežke

Kolobežky v minulých rokoch patrili hlavne do rúk detí a adolescentov pri presune a freestyle prvkoch. Dnes je to ale úplne inak. Ako fungujú kolobežky? Dnes je kolobežka nielen prostriedkom na presun pre deti alebo freestyle pre mladých. Možno ste už zachytili na cestách alebo cyklo – chodníkoch zvláštny typ kolobežky. Jedná sa o kolobežku vo verzii s 20 palcovým predným kolesom a zadným vo veľkosti 16 palcov. Na prvý pohľad pôsobí ako bicykel. Avšak na rozbeh a poháňanie nepoužívame pedále ale celé telo. Z kolobežkovania vznikla solídna športová disciplína s názvom kolobeh. Na Slovensku je to ešte čerstvá záležitosť a získať bližšie informácie o tomto športe a jeho benefitoch je trochu obtiažne. Naproti tomu naši susedia v Česku sú mierne napred. 

kolobežkovanie a kolobeh

Nielen tréneri ale aj fyzioterapeuti odporúčajú k tréningom zaradiť pravidelný kolobeh. Napríklad niektorý hokejisti z reprezentácií zvyšujú svoju kondíciu a výdrž vďaka pravidelným tréningom kolobehu. Nie je to bicyklovanie, nie je to beh. Je to niečo viac. Kým na beh nie je stavaný každý a možno mu to zdravotný stav nedovoľuje, ani bicyklovanie nemusí byť nutne pre každého. Kolobeh spája benefity oboch. Počas tréningu kolobehu zapojíte nielen špičku chodidla, ale aj celú dolnú končatinu. Samozrejme zapája aktívne aj oblasť zadku a brucha.

kolobeh

Keďže počas kolobehu musíme držať rovnováhu spevňujeme aj svaly chrbta a vnútorné brušné svaly. Skrátka kolobeh dokáže zapojiť do práce komplet celé telo od hlavy až po päty. Navyše posilňujete aj svoje srdce. To svojou prácou zvýši aj spotrebu kyslíka a poriadne prekrví pľúca. Kardio je výborným cvičením tak pre celé telo ako aj pre vnútorné orgány. Napriek svojej efektivite a náročnosti je kolobeh menšou záťažou pri cvičení. Pracujete totiž vždy iba s polovicou svojej váhy. Pri chudnutí je ideálnym spoločníkom. Vďaka jednoduchému udržaniu vysokej tepovej frekvencii sa vám bude dariť zhadzovať tuk a posilňovať svaly oveľa ľahšie ako pri iných typoch športoch.