Lifestyle

Ako na spokojný život

Čo robiť, aby bol náš život skutočne dobre prežitý? Aby sme na sklonku žitia mali pocit, že naozaj nič neľutujeme a nemôžeme si skoro nič zlé vyčítať? Pozrime sa na to, čo je potrebné počas svojho pôsobenia na tejto planéte dobré robiť.
Kľúčom k plnohodnotne prežitému životu by mala byť snaha využiť každý okamih čo najlepšie. Ako tomuto tvrdeniu správne porozumieť? Nuž, znamená to ráno vstať s vedomím, že v jednotlivých chvíľach zo seba vyťažím maximum. Samozrejme, nemôžeme stále fungovať na sto percent. Ak si naše telo a psychika pýtajú oddych, je potrebné im ho aj dopriať. Ešte lepšou alternatívou je naplánovať si jednotlivé časy oddychu dopredu, aby sme sa k nemu nemuseli schyľovať už len v prípade, keď ho nevyhnutne potrebujeme a sme na pokraji vyhorenia. Tak sa naše telo rýchlejšie zregeneruje a bude pripravenejšie na ďalšie nové výzvy, ktoré nás môžu nečakane postretnúť.

Život sa začína v malom

Poďme ale späť k tomu, ako prežiť svoj život skutočne dobre. Ak sa hovorí, že každá chvíľa má byť využitá na maximum, nemusí to ihneď nutne znamenať skutočnosť, že sa stále máme snažiť nad svoje sily a byť z toho unavený. Skôr by sa k tomu hodila definícia, že v každej chvíli by sme mali robiť tie najlepšie rozhodnutia a aktivity, aké len vieme. Robiť tie správne a dobré veci, aj keď nás to možno bude aj čosi stáť, pretože ostávanie vo svojej komfortnej zóne nie je vždy ideálne. Je potrebné dostatočne sa sústrediť na prítomnosť a nehrabať sa príliš v minulosti ani nepremýšľať o budúcnosti. Svet vieme zmeniť jedine tu a teraz, nie o pár dní či rokov. Ani skutky z minulosti sa už nedajú napraviť. Nastavme sa teda tak, aby sme boli so sebou spokojní v každom prítomnom okamihu. Mali by sme mať na pamäti aj našu smrť – že môže prísť úplne hocikedy a nečakane.

Spokojná starenka

Čo by som dnes robil, ak by som vedel, že zajtra umriem? Ako by som sa správal k ostatným? Vyriešil by som si staré spory a hádky, alebo iba vytváral nové? To všetko napomáha k správnemu konaniu, ale smrti sa netreba zbytočne báť a na druhej strane, ani si ju zľahčovať. Na záver ešte krátke zhrnutie – robte za každých okolností to, o čom viete a čo považujete za správne v danej chvíli. Ak sa nám to aj nepodarí, netreba ihneď vešať hlavu. Mýliť sa je ľudské a ak sa pomýlime pri úprimnom snažení, je to predsa len iné ako robiť chyby z nedôslednosti a lenivosti.